03-03-2015

DOTACJE NA KULTURĘ, CZYLI KRÓTKI PRZEWODNIK PO DOTACJACH NA PROJEKTY KULTURALNE

Jeśli mowa o projektach kulturalnych zazwyczaj przychodzą nam na myśl projekty społeczne realizowane bądź przez instytucje publiczne bądź przez organizacje pozarządowe. Pytanie skąd brać na nie pieniądze?



RozwiÄ…zaÅ„ jest kilka. O ile w przypadku instytucji publicznych w wiÄ™kszoÅ›ci sprawa jest przesÄ…dzona gdyż ich dziaÅ‚alność finansowana jest odgórnie, choć tu dodatkowe finansowanie też jest mile widziane, o tyle w przypadku organizacji pozarzÄ…dowych dotacje, obok sponsoringu, odgrywajÄ… kluczowÄ… rolÄ™. Gdzie szukać pieniÄ™dzy na ten cel? Odpowiedź poniżej:


DOTACJE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

JednÄ… z opcji sÄ… programy operacyjne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w roku 2015 podzielić można na nastÄ™pujÄ…ce obszary:




Wydarzenia artystyczne



  1. Muzyka

  2. Teatr i taniec

  3. Sztuki wizualne

  4. Promocja kultury polskiej za granicÄ…

  5. Sztuki wizualne


Kolekcje



  1. Zamówienia kompozytorskie

  2. Narodowe kolekcje sztuki wspóÅ‚czesnej

  3. Regionalne kolekcje sztuki wspóÅ‚czesnej

  4. Kolekcje muzealne


Promocja literatury i czytelnictwa



  1. Literatura

  2. Czasopisma

  3. Promocja czytelnictwa

  4. Partnerstwo publiczno-społeczne


Edukacja



  1. Edukacja kulturalna

  2. Edukacja artystyczna

  3. Edukacja medialna i informacyjna


Obserwatorium kultury

Promesa MKiDN

Dziedzictwo kulturowe



  1. Ochrona zabytków

  2. Wspieranie działań muzealnych

  3. Kultura ludowa i tradycyjna

  4. Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicÄ…

  5. Ochrona zabytków archeologicznych

  6. Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego

  7. Miejsca Pamięci Narodowej


Rozwój infrastruktury kultury



  1. Infrastruktura kultury

  2. Infrastruktura szkolnictwa artystycznego

  3. Infrastruktura domów kultury


DokÅ‚adne wytyczne, w jaki sposób skÅ‚adać wnioski oraz w jaki sposób przyznawane sÄ… punkty należy szukać na stronie ministerstwa


STYPENDIA MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

InnÄ… ciekawÄ… alternatywÄ… sÄ… stypendia udzielane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O stypendia z budżetu MKiDN mogÄ… starać siÄ™ osoby zajmujÄ…ce siÄ™ twórczoÅ›ciÄ… artystycznÄ…, upowszechnianiem i animacjÄ… kultury oraz opiekÄ… nad zabytkami. Wnioskodawcami sÄ… wiÄ™c osoby fizyczne, które zamierzajÄ… realizować projekty poza swÄ… pracÄ… zawodowÄ… lub pÅ‚atnymi zleceniami.

SzczegóÅ‚owe informacje znajdujÄ… siÄ™ na stronie internetowej: www.mkidn.gov.pl


UNIA EUROPEJSKA

O funduszach Unii Europejskiej już od dobrych kilku lat gÅ‚oÅ›no w prasie i telewizji, a także po prostu wÅ›ród ludzi, w szkoÅ‚ach, urzÄ™dach, na ulicy. Zazwyczaj jednak wiedza jest ogólna – wiadomo, że sÄ… i tyle. Jak z nich korzystać? Sprawa nie jest skomplikowana. Najważniejsze to odpowiedź na poniższe pytania:



  1. na jaki cel zdobywamy pieniÄ…dze?

  2. kto jest wnioskodawcÄ… (przedsiÄ™biorstwo, organizacja non-profit, koÅ›cióÅ‚, gmina, powiat, itp.)

  3. na jakim terenie realizowana będzie inwestycja (miejski/wiejski)

  4. ile pieniędzy potrzebujemy?


Od odpowiedzi na powyższe pytania zależy, z jakiego programu operacyjnego możemy zdobyć pieniÄ…dze. Bo fundusze europejskie rozdysponowywane sÄ… w ramach programów operacyjnych:



  1. pieniÄ…dze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu SpoÅ‚ecznego można pozyskać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO),

  2. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu SpójnoÅ›ci w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Åšrodowisko,

  3. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia

  4. z Europejskiego Funduszu SpoÅ‚ecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER),

  5. z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).


Warto zaznaczyć, że nowa perspektywa finansowa obejmujÄ…ca lata 2014-2020 kÅ‚adzie zdecydowanie wiÄ™kszy nacisk na projekty zwiÄ…zane z infrastrukturÄ… kultury oraz cyfryzacjÄ…. Tzw. projekty miÄ™kkie, jak organizacja różnego rodzaju festiwali kulturalnych, koncertów majÄ… dużo mniejsze szanse pozyskania dotacji i to nie w każdym województwie. Jeżeli już tego typu projekty nie sÄ… wykluczone z możliwoÅ›ci pozyskania wsparcia, to należy mieć na uwadze, że powinny to być wydarzenia o randze co najmniej regionalnej. Niewielkie wydarzenia kulturalno-artystyczne majÄ… jedynie szanse powodzenia w ramach oddolnych inicjatyw z osi LEADER na obszarach wiejskich (PROW).

Renowacje, konserwacje, odnowa zabytków, ochrona dzieÅ‚ sztuki (materialnych i niematerialnych), pielÄ™gnacja i restauracja zabytkowych parków i ogrodów, digitalizacja zasobów muzealnych, galerii i innych to dziaÅ‚ania majÄ…ce szansÄ™ pozyskania dotacji z Regionalnych Programów Operacyjnych (projekty o znaczeniu regionalnym) i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Åšrodowisko (projekty o znaczeniu krajowym).


JAK ZNALEŹĆ COŚ DLA SIEBIE?

Należy wiedzieć, że każdy program operacyjny ma ustalone priorytety, które opisane sÄ… w dokumentach zwanych SzczegóÅ‚owym Opisem Priorytetów (SzOP). AnalizujÄ…c taki dokument należy szukać, czy okreÅ›lony zostaÅ‚ Priorytet odpowiadajÄ…cy naszym celom – np. ochrona dziedzictwa kulturowego poprzez renowacje, konserwacje i ochronÄ™ zabytków. ZnajdujÄ…c odpowiedni priorytet i sprawdzajÄ…c, czy speÅ‚niamy pozostaÅ‚e kryteria (np. czy mamy odpowiedniÄ… formÄ™ prawnÄ…, czy budżet projektu mieÅ›ci siÄ™ w wideÅ‚kach finansowych okreÅ›lonych w Szopie, itp.) możemy aplikować o Å›rodki finansowe. Warto też wiedzieć, że w przypadku POWER i PROW niektóre konkursy rozpisywane bÄ™dÄ… na szczeblu krajowym, niektóre na lokalnym, tzn., że w niektórych konkursach mogÄ… brać udziaÅ‚ podmioty z caÅ‚ego kraju, w innych zaÅ› tylko z wybranych regionów. W przypadku RPO sprawa jest prosta, gdyż każde województwo ma swój Regionalny Program Operacyjny – każde ma wiÄ™c nieco odmienne priorytety i wytyczne choć sposób aplikowania o fundusze w każdym przypadku jest zbliżony. Natomiast konkursy w ramach PO Polska Cyfrowa, PO Infrastruktura i Åšrodowisko, POIR obejmujÄ… caÅ‚Ä… PolskÄ™.

Więcej informacji o funduszach europejskich znaleźć można na stronie internetowej www.funduszeeuropejskie.gov.pl


FUNDACJA KRONENBERGA

AlternatywÄ… dla powyżej opisanych możliwoÅ›ci sÄ… dotacje dziaÅ‚ajÄ…cej przy Citi Banku Handlowym Fundacji im. Leopolda Kronenberga. Fundacja udziela dofinansowaÅ„ instytucjom non-profit na przedsiÄ™wziÄ™cia mieszczÄ…ce siÄ™ w ramach dwóch gÅ‚ównych obszarów programowych:


I. EDUKACJA



  • Innowacje w edukacji

  • Edukacja ekonomiczna

  • Dziedzictwo kulturowe i tradycje

  • Twórczość artystyczna dzieci i mÅ‚odzieży


II. ROZWÓJ LOKALNY



  • Priorytety opieki zdrowotnej

  • Polityka spoÅ‚eczna

  • Nauka przedsiÄ™biorczoÅ›ci


W ramach wszystkich obszarów programowych finansowane sÄ… takie dziaÅ‚ania, jak m.in. warsztaty, szkolenia, konkursy i olimpiady.

O dotacje mogą wnioskować:



  • fundacje,

  • stowarzyszenia,

  • szkoÅ‚y,

  • domy kultury,

  • biblioteki,

  • jednostki samorzÄ…du terytorialnego dziaÅ‚ajÄ…ce na rzecz dobra publicznego.


Więcej informacji znajduje się na stronie:

http://www.citibank.pl/


AKADEMIA ORANGE

Również Fundacja Orange posiada propozycjÄ™ finansowania ciekawych projektów z zakresu edukacji kulturalnej. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Fundacji: „celem programu grantowego Akademia Orange jest promowanie nowoczesnej edukacji dzieci i mÅ‚odzieży poprzez wspieranie innowacyjnych projektów edukacyjnych, które w nowatorski i atrakcyjny sposób zachÄ™cajÄ… do zdobywania wiedzy oraz uczestnictwa w kulturze”.

Fundacja Orange wierzy, że kultura Å‚Ä…czy ludzi, rozwija kreatywność, poszerza horyzonty oraz uczy otwartoÅ›ci na innych. To dziÄ™ki niej życie jest lepsze, peÅ‚niejsze i ciekawsze. Bez znajomoÅ›ci kodów kultury porozumienie miÄ™dzy ludźmi jest trudniejsze.


Program będzie nagradzał i promował projekty edukacji kulturalnej, innowacyjne pod względem jednej lub kilku z poniższych cech:



  • Innowacyjność metod - zastosowanie w projekcie nowatorskich i oryginalnych metod i narzÄ™dzi dydaktycznych, odkrywczych form przekazywania wiedzy, doÅ›wiadczeÅ„ i umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie edukacji kulturalnej.

  • Innowacyjność technologii - kreatywne wykorzystanie w projekcie nowych technologii i mediów, dotarcie dziÄ™ki nim do treÅ›ci kultury, wykorzystanie ich do wÅ‚Ä…czenia mÅ‚odych ludzi w proces twórczy.

  • Innowacyjność partnerstwa - zawiÄ…zanie wspóÅ‚pracy miÄ™dzy podmiotami, które tradycyjnie nie wspóÅ‚pracujÄ… ze sobÄ… w zakresie edukacji kulturalnej, podmiotami z różnych specjalnoÅ›ci merytorycznych, różnych sektorów oraz odmiennych regionów dziaÅ‚ania.


O dotacje mogą ubiegać się:



  • Organizacje pozarzÄ…dowe,

  • PaÅ„stwowe i samorzÄ…dowe instytucje kultury, w tym biblioteki,

  • SzkoÅ‚y i inne placówki oÅ›wiatowe i uczelnie, szczególnie szkoÅ‚y i uczelnie artystyczne,


Więcej informacji znajduje się na stronie:

http://www.akademiaorange.pl/


Opisane powyżej programy stanowiÄ… jedynie przykÅ‚ad, gdyż możliwoÅ›ci dofinansowania projektów kulturalnych jest dużo – dokÅ‚adnego ich przeglÄ…du dokonaÅ‚o Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Można go pobrać pod poniższym adresem:

http://www.mkidn.gov.pl/




Co prawda, raport dotyczy lat minionych, ale również teraz istniejÄ… szanse pozyskania dodatkowych źródeÅ‚ finansowania naszych wÅ‚asnych pomysÅ‚ów lub projektów realizowanych przez instytucje, w których jesteÅ›my zatrudnieni. Najważniejsze to umieć szukać odpowiednich informacji i nie bać siÄ™ powiedzieć TAK, warto spróbować.

Kultura jest ważna i powinna się rozwijać, dlatego gorąco zachęcam do działania!




Katarzyna Pichór






powrót